יום ראשון, 11 באוגוסט 2013

הולנד "ארץ הגבינות"

לצד כפכפי העץ, טחנות רוח ופרחי הצבעוני, גבינות הן ללא ספק חלק מהזהות הלאומית של הולנד.


הולנד היא "ארץ הגבינות" לא רק בגלל היותה אחת מיצאניות הגבינה הגדולות בעולם (כ-435,000 טון גבינה יצוא בשנה) אלא גם בשל חשיבות הגבינה בתרבות ההולנדית. ההולנדים הרי ידועים בכינוי "ראש גבינה" על שם תבניות העץ ליציקת גבינות ששימשו כקסדות קרב בימי הביניים.

עד עצם היום הזה מתקיימים שוקי גבינה מסורתיים במספר ערים בהולנד, בהם ניתן לצפות במצגת חיה המדגימה את פעילות השוק הקדום, ואת "בתי השקילה" ה-Weeghuizen, בנינים בני המאה ה-16 בהם פעלו מפקחים, wegenmeesters, אשר ניהלו את שקילת הגבינות ואת קביעת מחירן.

שוקי גבינה מסורתיים בהולנד:הצג את שוקי גבינות מסורתיים בהולנד במפה גדולה יותר


  • בעיירה אלקמאר Alkmaar מתקיים השוק כבר 400 שנה. כיכר Waagplein בכל יום שישי בין השעות 10:00-12:30 מתחילת אפריל ועד תחילת ספטמבר.
  • בכיכר Jan van Nieuwenhuizen של עיירת הנמל הקטנה אדם Edam, מגיעות הגבינות לשקילה (בבניין שנבנה בשנת 1778) על גבי עגלות רתומות לסוסים או בסירות. בחודשי יולי ואוגוסט בימי רביעי בין השעות 10:30 ועד 12:30.
  • גבינות גאודה נסחרות ב-kaasmarkt Goudse כבר יותר מ-300 שנה. כיום השוק פתוח מאמצע יוני עד אוגוסט, בכל יום חמישי בין השעות 10:00-12:30. בצמוד לשוק מוזיאון גאודה.
  • ב-Roode Steen square שבעיירה הורן Hoorn, מתקיימות מסוף יוני ועד סוף ספטמבר, שתי מצגות בכל יום חמישי בין השעות 12:30-13:45, ובין השעות 21:00-22:15.
  • בעיירה Woerden שבמרכז הולנד, ברחובות שבסביבות כיכר הכנסיה (Kerkplein) מתקיים שוק גבינות משק (boerenkazen) מסחרי כבר יותר מ-100 שנים. בכל יום רביעי החל בסביבות 09:00, מתנהל מסחר פעיל בין החקלאים לבין מנהל השוק ה-marktmeester, שבו נקבע המחיר לסוגי הגבינות השונים. עם תום חופשת הקיץ, ביום הרביעי האחרון של חודש אוגוסט, מתחפש השוק לאתר היסטורי, והחקלאים, כמו גם נשיהם, מתהדרים בלבושים מסורתיים.

הגבינות ההולנדיות הידועות ביותר הן-ח(ג)אודה, ה-אדם וה-מאסדאם הנקראות כולן על שם עיירות עתיקות, שבהן נמכרו במשך מאות שנים. קיימים גם סוגים אחרים ופחות מוכרים של גבינות הולנדיות.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה