יום שני, 29 באפריל 2013

גבינות מעובדות

הפרה הצוחקת LaVache quirit
גבינה מעובדת היא מוצר מזון עשוי מגבינה או תערובת גבינות טבעיות ולפעמים רכיבי חלב בלתי מותססים אחרים, בתוספת חומרים מתחלבים, מלח, תבלינים, חומרי טעם וריח וצבעי מאכל. קיימים סוגים רבים של גבינות מעובדות הנבדלות בטעמן מרקמן וצבען. יתרונן של גבינות אלה לעומת גבינות טבעיות במחירן הזול, בחיי מדף ארוכים, ובתכונות המסה משופרות המאפשרות מגוון גדול של מוצרים.

ההשראה לייצור הגבינה המותכת הגיעה ממאכלי גבינה מסורתיים כגון הפונדו השוויצרי והפרומז' פורט הצרפתי. היא פותחה לייצור מסחרי לראשונה בשווייץ בשנת 1911 כדי לשפר את חיי מדף של גבינות שנשלחו לאקלים חם יותר. הפטנט הראשון לייצור גבינה מותכת נרשם בארה"ב בשנת 1916 בידי J.L. Kraft ומאז היה שמו לשם נרדף לגבינות מעובדות .

גבינות מעובדות מתחלקות לשלוש קבוצות:

גבינות מותכות – מיוצרות מאחד או יותר סוגי גבינות טבעיות והן עשויות להכיל גם מרכיבים שאינם חלביים. תכולת הלחות מתחת ל-40% ושעור השומן מעל 30% או 47% FDM
גאודה מעושנת

מאכלי גבינה – מוצרים אלה מכילים לא פחות מ-51% גבינות טבעיות, ובנוסף למרכיבים לא חלביים הם יכולים להכיל גם מרכיבים חלביים כגון חלב, שמנת או מי גבינה. שעור הלחות מעל 44%, ותכולת השומן לפחות 23%.

ממרחי גבינה – מיוצרים בדומה למאכלי גבינה. שעור הלחות 44-60% ושעור השומן 20% לפחות.

מבחינה תזונתית גבינות מעובדות דומות לגבינות טבעיות אולם הן מכילות כ-פי 2 יותר מלח.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה